Jak udekorować wnętrze w stylu vintage

W stylu vintage najistotniejsze są wspomnienia. Drewniane meble z historią, wzorzyste i kolorowe tkaniny, bogate ozdoby oraz pamiątki rodzinne. Elementy tego stylu przypominają o minionych epokach, ukazując ich kunszt. W połączeniu z nowoczesnymi akcentami można stworzyć w mieszkaniu unikatową, a zarazem ciepłą i rodzinną atmosferę.

Czym charakteryzuje się styl vintage?

Kiedyś meble były tworzone z duszą, miały służyć swojemu użytkownikowi wiele długich lat, nie produkowało się ich masowo. Styl vintage stawia na estetyczne wykonanie, zastosowanie wytrzymałych i oryginalnych materiałów. Ważne jest również wykorzystanie niebanalnego wzornictwa. Aby, uzyskać doskonały efekt, nie należy wybierać wszystkich elementów tego stylu, a jedynie wybrane meble, które ożywią mieszkanie, a nie sprawią, że będzie ono kiczowate. Mieszkanie w stylu vintage musi posiadać jedynie detale przypominające ubiegłe lata, aby uniknąć niepotrzebnego zagracenia przestrzeni, a stworzyć przytulną przestrzeń.

Jakie meble w stylu vintage?

Styl vintage ma być użyteczny przez wiele lat, więc meble muszą być przede wszystkim starannie wykonane, z użyciem wysokiej jakości materiałów. Doskonałą propozycją są masywne modele jakby wyjęte z lat 50. Dobrym rozwiązaniem są także te, które wyglądem nawiązują do sielskiego stylu prowansalskiego.

Wnętrza vintage – jakie kolory wybrać?

Do tego rodzaju wnętrz sprawdzają się mocne, a nawet pstrokate kolory, które często stosowano w połowie XX wieku. Przeważnie podczas aranżacji mieszkań wybierano kolor: zielony, oliwkowy, groszkowy, musztardową żółć, czekoladowy brąz, czerń, pomarańcz i czerwień. Jako dodatek kolorystyczny używano takich barw jak: turkus, złoto, fiolet i róż. W projektach wnętrz niekiedy pojawiała się biel połączona z czernią, czy czerwień z miętą.

fot: pexel

Tkaniny pełne kolorów

Podczas dekorowania mieszkania w tym stylu, nie można zapomnieć o właściwie dobranych tkaninach. Warto postawić na matowe faktury lnu oraz flauszów, a także na delikatnie połyskujące, mocne aksamity. Lżejszą tkaniną, która również będzie pasować do tego stylu, jest bawełna, a także poliester. Można je wybrać na tapicerki mebli, obrusy, poszewki poduszek czy zasłony. Zestawienia kolorystyczne tkanin mogą być barwne i wyraziste, jednakże powinny mieć swój motyw przewodni. Warto zadbać o to, aby wnętrze nie było przy tym zbyt krzykliwe. Tkaniny dobrze też zestawiać w obrębie jednej tonacji kolorystycznej (brązy, żółcienie, zielenie, pomarańcze). W mieszkaniach vintage odnajdą się proste motywy zwierzęce, wzory geometryczne i wszelkiego rodzaju printy. Jeśli wybór padnie na tkaniny z nadrukami, wówczas warto zadbać o to, żeby były dekorowane ilustracjami w duchu vintage.

PRL’owskie detale

Aby podkreślić panujący w mieszkaniu styl vintage, dobrze uwzględnić w stylizacji przestrzeni parę charakterystycznych akcesoriów. Ciekawym eksponatem przypominającym ubiegłe epoki może być porcelanowa zastawa, cukiernica, a także szklanki czy karafki. Zachwycająco prezentować się będzie kryształowy żyrandol czy lampa z abażurem. Na ścianach warto powiesić lustra w okazale zdobionych ramach, czy też stary drewniany zegar. Komoda może być miejscem dla ramek z naturalnych materiałów, ze zdjęciami rodziny oraz przodków. Oryginalną częścią aranżacji będą pamiątki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Urządzając wnętrze w stylu vintage, trzeba pamiętać, aby zachować balans między rzeczami starymi oraz nowymi. Harmonijna przestrzeń stworzona z duszą, będzie zachwycać wszystkich gości, jednak nie będzie przypominać wizualnie muzeum.

Najnowsze

Powiązane artykuły