Jak urządzić funkcjonalną sypialnię?

Statystyczny człowiek spędza w sypialni przynajmniej 7-8 godzin każdej doby, co przekłada się na około 25 lat w skali całego życia. Z uwagi na fakt, że tak duża ilość czasu przeznaczona jest na sen i wypoczynek, warto zadbać o staranną aranżację pomieszczenia dedykowanego do tych czynności. Jak urządzić funkcjonalną sypialnię, by była ona zarówno estetyczna, jak i praktyczna w codziennej eksploatacji?

Czym powinna charakteryzować się funkcjonalna sypialnia?

Racjonalnie urządzona sypialnia powinna być dostosowana do potrzeb i gustu inwestora, umożliwiając niczym nie zakłócony, komfortowy wypoczynek. Jej aranżacja ma za zadanie ułatwiać wyciszenie się, sprzyjające spokojnemu zasypianiu i głębokiemu snowi. Wskazane, by sypialnia nie była wyposażona w nadmiar mebli czy ozdób, które mogą rozpraszać, utrudniając pełen relaks. Dobrze utrzymać ją także w jasnej, neutralnej kolorystyce, oddziałującej na organizm kojąco oraz potęgującej uczucie spokoju. Jak urządzić funkcjonalną sypialnię za pomocą odpowiednich mebli, lamp i dodatków?

Wybór i ulokowanie mebli do sypialni

Podstawowym meblem w każdej sypialni jest wygodne łóżko. Najlepiej ustawić je na środku pomieszczenia z zagłówkiem dosuniętym do wybranej ściany, w odpowiedniej odległości od pozostałych elementów. Dzięki temu dostęp do obu stron mebla nie będzie w żaden sposób utrudniony. Dla dorosłego użytkownika materac powinien znajdować się na wysokości co najmniej 40-50 cm, umożliwiając wygodne siadanie i wstawanie. Jeżeli w łóżku będzie spać jedna osoba, jego optymalna szerokość będzie wynosić 90 cm. Dla dwojga ludzi wygodny i funkcjonalny będzie materac szeroki na minimum 160 cm. Im większa masa ciała osoby korzystającej z łóżka, tym wyższa powinna być także jego twardość. Standardowo komfortowy materac będzie oznaczony symbolem H2 lub H3.

Prócz wygodnego łóżka w każdej sypialni przydatne będą stoliki nocne. Ich blat powinien znajdować się nieco wyżej niż powierzchnia łóżka. Dzięki temu bez trudu będzie można odłożyć na nie szklankę lub książkę czy wyłączyć dzwoniący budzik.

Jeśli w pozostałych pomieszczeniach brak jest wolnego miejsca, w sypialni można umieścić także szafę na ubrania, najlepiej o maksymalnie uproszczonej formie. Praktycznym rozwiązaniem będą również schowki w postaci komody, która ukryje zbędne przedmioty czy skrzyni stawianej w nogach łóżka, będącej jednocześnie wygodnym siedziskiem przydatnym w trakcie przebierania się.

fot: pexel

Oświetlenie sypialni

W każdej funkcjonalnej sypialni nie może zabraknąć odpowiednio dobranego oświetlenia. Niezbędna będzie główna lampa sufitowa, która rozjaśni wszystkie zakamarki, ułatwiając korzystanie z pomieszczenia. Ważnym elementem są także kinkiety lub stojące lampki, ulokowane po bokach łóżka. Umożliwią one wieczorny relaks przy książce lub muzyce, nie męcząc zanadto wzroku. Wskazane, by posiadały one wyłącznik dostępny w zasięgu ręki – dzięki temu możliwe będzie włączenie i wyłączenie światła bez konieczności wstawania z łóżka.

Dodatki do sypialni

Aby sypialnia zapewniła wysoki komfort sprzyjający regenerującemu wypoczynkowi, powinna zostać wyposażona w odpowiednie dodatki. Dobrze, by były one praktycznym elementem, który nie będzie zbytnio rozpraszał odpoczywającej osoby, a zarazem podniesie funkcjonalność pomieszczenia. W oknie wskazane jest zamontowanie przyciemniającej rolety, która skutecznie ochroni przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i światłem ulicznych latarni, a zarazem ograniczy przegrzewanie wnętrza w letnie dni. Łóżko warto wyposażyć w miękką i estetyczną pościel, poduszki i narzutę, które zapewnią wygodę w czasie wypoczynku. By sypialnia zyskała indywidualny charakter, na szafce nocnej można także ustawić zdjęcie bliskiej osoby czy ulubiony bibelot.

Dobrze zaaranżowane pomieszczenie przeznaczone do snu jest gwarancją wygodnego i regenerującego wypoczynku. Jak urządzić funkcjonalną sypialnię? Warto ustawić w niej wygodne łóżko z przytulną pościelą i praktyczne nocne szafki. Na ścianach dobrze będzie zastosować wykończenie w neutralnym kolorze, a całość aranżacji uzupełnić łagodnym oświetleniem i przyciemniającą dekoracją okienną. Tak zagospodarowany pokój będzie wygodny w codziennym użytkowaniu, zapewniając doskonałe odprężenie dające siły na nadchodzący dzień.

Najnowsze

Powiązane artykuły