Jak urządzić mieszkanie w stylu nowojorskim?

Wnętrza zaprojektowane w stylu nowojorskim stanowią połączenie elegancji, blichtru oraz przytulności. Aby, osiągnąć taki efekt należy przede wszystkim wiedzieć, z czego składa się ten styl, co go wyróżnia i jakie elementy należy obowiązkowo zastosować w mieszkaniu, żeby rezultat był zadowalający.

Czym charakteryzuje się styl nowojorski?

Mieszkanie w stylu nowojorskim stawia na ponadczasowość, takie wnętrze będzie modne dzisiaj, a także za 10 lat. Przeważają w nim nasycone, szlachetne kolory, oraz biel i beże. W takich wnętrzach zauważyć można również wiele polerowanego czy też lakierowanego drewna, a także niklu. Bardzo istotnym elementem tego stylu jest tak zwany focal point. Jest to centralny punkt pokoju, który ma przyciągać wzrok. W salonie może być to zestaw wypoczynkowy, w sypialni luksusowe i masywne łóżko, a w jadalni elegancki stół z krzesłami. W stylu nowojorskim główną uwagę przykłada się zwłaszcza do zaprojektowania punktu centralnego, jest on więc dopieszczony w każdym calu. Urządzając mieszkanie w tym stylu, należy więc pamiętać o tym, aby dekoracją stolika kawowego w salonie był na przykład bukiet świeżych kwiatów w okazałym wazonie, nad łóżkiem widniało luksusowe pikowane wezgłowie, a nad stołem w jadalni zawisł olśniewający żyrandol. Mając już punkt centralny, można zastanowić się nad realizacją dalszej części stylizacji. Styl nowojorski to również symetria i proste formy z użyciem wysokiej jakości materiałów. Ważna jest gęstość aranżacji, aczkolwiek rezygnuje się ze zbyt dużej ilości ozdobników, należy zachować rozsądny umiar. Detale nie mogą w takim pomieszczeniu dominować, a jedynie dopełniać wnętrze.

Jakie kolory oraz tkaniny do stylu nowojorskiego?

Wśród tkanin idealnie pasujących do stylu nowojorskiego znajduje się przede wszystkim aksamit i welur. Przy oknach wiszą masywne zasłony, gładkie albo w stonowanych wzorach. Meble odznaczają się prostotą i klasyczną formą. Na stolikach i stoliczkach dominują dekoracyjne wazony, figurki czy lampki stojące. Styl nowojorski stawia na intensywne kolory połączone z bielą i beżem. Pomieszczenia te mogą być jasne, ale również utrzymane w ciemniejszych tonacjach. Niekiedy stosuje się ciemne tapety na jednej ścianie.

Stylistyka podłóg

W stylu nowojorskim możliwe są dwie metody aranżacji podłóg. Wybierany są często parkiety układane na wzór klasycznej albo francuskiej jodełki. Innym sposobem aranżacji podłogi jest położenie na niej jasnej wykładziny o gęstym runie. Warto pamiętać również, iż na podłogach powinny znaleźć się dywany o geometrycznych wzorach.

fot:pexel

Odpowiednie oświetlenie

Charakterystycznym elementem wystroju mieszkania w stylu nowojorskim są zasłony wykonane z ciężkiego materiału (np.aksamit). Wnętrze powinno być jasne, naturalnie oświetlone, zasłony muszą więc wpuszczać jak najwięcej światła. W roli źródeł sztucznego oświetlania można zastosować kinkiety ścienne oraz stojące lampy. Do tego celu sprawdzą się idealnie modele z eleganckimi, niklowanymi wykończeniami. Nikiel idealnie komponuje się z nowojorskimi wnętrzami. Instalując oświetlenie, należy pamiętać o zachowaniu symetrii. Lampy czy kinkiety muszą więc występować w duetach. Warto zamontować dodatkowo lustra w bogato zdobionych ramach, dzięki którym pomieszczenie stanie się jeszcze bardziej rozjaśnione.

Ważna rola dodatków

Podczas urządzania mieszkania w tym stylu, warto zadbać także o szklane oraz metalowe dodatki. Obrazy powinny oddawać klimat Ameryki (mogą przedstawiać znane osoby, miejsca, panoramę miasta). Nawet niewielka galeria doda pomieszczeniu przytulności i podkreśli jego klimat.

Najnowsze

Powiązane artykuły