Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski opiera się na prostocie, jasnych akcentach oraz funkcjonalności. Aranżacje podkreślają tego rodzaju elementu, przez co pomieszczenia w tym stylu stają się bardziej przestronne. Podstawą stylu skandynawskiego są także naturalne materiały oraz wszechobecny minimalizm. W jaki sposób zaprojektować mieszkanie w tym stylu?

Meble w stylu skandynawskim

Aranżacja wnętrza musi polegać na wyborze rzeczy przede wszystkim praktycznych oraz wygodnych w codziennym użytkowaniu. W mieszkaniu urządzonym po skandynawsku powinny znaleźć się meble oraz dodatki o prostej formie, bez wielu zdobień, wytworzone z ekologicznych materiałów (szkło, kamień, metal, drewno, ceramika). Plastik nie jest więc polecany. Meble w tym stylu są zazwyczaj wykonane z białego drewna, dzięki nim można uzyskać we wnętrzu efekt lekkości. Ważny jest również właściwy wybór podłogi, musi być jasna oraz oczywiście drewniana. Dobrze, jeśli w mieszkaniu znajdują się duże okna, z roletami zamiast zasłon oraz drewniane blaty.

Kolory używane w stylu skandynawskim

Istotną rolę odgrywa kolorystyka wnętrz. Powinna być ascetyczna, stylowa i konsekwentna. Wystrój mieszkania projektowanego w stylu skandynawskim opiera się w dużej mierze na chłodnych odcieniach bieli, beżu i szarości. Barwy te optycznie powiększają pomieszczenia, poprzez odbijanie światła. Dodatkowo można zastosować ciemne akcenty granatu czy też jasne pastele, które urozmaicą dosyć monotonne wnętrze. Warto umiejętnie łączyć kolory, do pokoju dziecięcego idealnie sprawdzi się pastelowy błękit, a białe ściany w salonie można urozmaicić wąskim paskiem szarości. Jasna kolorystyka pomieszczeń dobrze komponuje się z jasnymi skandynawskimi meblami, nadaje także świeżości i przestronności całemu mieszkaniu. Skandynawowie korzystają z ekologicznych, nietoksycznych farb do malowania wnętrz.

fot: pexel

Tkaniny oraz dywany

Styl skandynawski charakteryzuje się nowoczesnością, ale również zastosowaniem ekologicznych budulców do ozdoby wnętrz. Wybierają go osoby dbające o środowisko, ceniące sobie naturalne drewna i tkaniny (wełna, len). Aranżacja może zostać ocieplona poprzez zastosowanie naturalnie wykonanych dywanów.

Oświetlenie w stylu skandynawskim

W mieszkaniach urządzonych w tym stylu niezwykle istotne jest światło. W ciągu dnia okna nie są przesłaniane, aby jak najwięcej promieni słonecznych mogło przedostać się do środka pomieszczenia. Stosowana jest zasada łączenia starego z nowym, w ten sposób przy starej lampie z blachy, może wisieć nowoczesny klosz. Skandynawskie wnętrza zostają często ocieplane lampami plecionymi z bambusa, czy rattanu. Idealnie rozpraszają światło, zwłaszcza lampy ze szklanymi kloszami czy hit ostatnich sezonów- lampy z gęstych drutów. Do takich aranżacji pasują też żarówki na kablach, stalowe lampy malowane na intensywne kolory czy kinkiety na długich wysięgnikach. Warto uwzględnić w projektowaniu wnętrza także ozdobne świece, lampiony i świeczniki.

Proste dodatki

Pomimo tego, iż nurt skandynawski aranżacji mieszkań odznacza się minimalizmem, nie trzeba rezygnować z ciekawych i kolorowych dodatków. Biel można przełamywać wyrazistymi barwami (pomarańcz, czerwień, brąz). Dodatki z wykorzystaniem tych kolorów zwiększą uczucie komfortu oraz przytulności, zwłaszcza jeśli zostaną zastosowane pod postacią poduszek, na sofy czy kanapy. Polecanym rozwiązaniem jest również zakup kolorowych obrazów przedstawiających sztukę nowoczesną. W ten sposób do wnętrza zostanie wprowadzona kultura, która urozmaici mieszkanie i sprawi, że będzie ono dla gości znacznie ciekawsze.

Najnowsze

Powiązane artykuły