Jak urządzić pokój dla dziecka? Praktyczne wskazówki

Jako rodzice chcemy zapewnić swoim dzieciom komfortową przestrzeń do rozwoju i zabawy. Zależy nam na tym, aby spędzały one czas w warunkach dopasowanych do potrzeb. Czasami nie do końca wiemy, na co się zdecydować, więc szukamy inspiracji. Pokój dziecięcy może być przyjaznym miejscem dla żywiołowych temperamentów. To miejsce, w którym mile widziana jest barwna kolorystyka i oryginalne wzornictwo. 

Meble do pokoju dziecięcego – innowacyjne rozwiązania 

Warto poświęcić uwagę na wybranie odpowiednich mebli. Powinny być one przede wszystkim solidne, choć estetyka również ma znaczenie. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia jest łóżko. Powinno być maksymalnie komfortowe i trwałe. Niektóre modele są nie tylko funkcjonalne, ale również stanowią ciekawy element aranżacji. Dużą popularnością cieszą się łóżka typu domek, których konstrukcja pozwala uzyskać transparentny efekt. Ta nieprzeciętna bryła bez ścian to duży potencjał i możliwość tworzenia indywidualnych dekoracji na przykład z lampek LED montowanych przy konstrukcji łóżka.

Dobrym pomysłem jest łóżko zintegrowane z biurkiem. To sprytne rozwiązanie zwłaszcza do niewielkich przestrzeni, gdzie zbyt wiele mebli mogłoby zdominować przestrzeń i zaburzyć proporcje. Taki dwufunkcyjny mebel może stać blisko okna. Uczniowie mają zwykle wiele szkolnych obowiązków, dlatego warto zadbać o ergonomiczne miejsce do odrabiania lekcji. Pozwoli to kształtować pozytywne nawyki. Odpowiednia postawa podczas siedzenia pozwoli uniknąć dolegliwości i bólów kręgosłupa. Sprawdzają się więc obrotowe fotele z podłokietnikami, które pozwolą odciążyć młody kręgosłup.

W pokoju dziecięcym powinno znaleźć się miejsce dla pasji i zainteresowań malucha. Często dominują tu zabawki, które rozwijają wyobraźnię i inteligencję przestrzenno-wizualną. Każde dziecko jest inne, ale pewne predyspozycje możemy zaobserwować już dosyć wcześnie. Kiedy widzimy co szczególnie absorbuje nasze dziecko, jest nam łatwiej urządzić mu pokój, w którym będzie czuło się w pełni swobodnie. Duża przestrzeń jest wielką zaletą, jednak małe pokoje również mają swoje mocne strony. Wszystko jest pod ręką i łatwiej zrobić porządki. 

fot: pexel

Pokój dziecięcy z pomysłem

Istotne znaczenie odgrywa również aranżacja ściany. Jedna z nich może być w dość intensywnym kolorze. Mile widziane są kontrasty. Wielu rodziców przekonało się, że dobrze jest stawiać na drewno. To materiał uniwersalny i przyjazny dla naszych zmysłów, długo zachowuje dobrą kondycję i jest odporny na zmieniające się trendy. Jego szlachetna, naturalna struktura to celny wybór do wielu pomieszczeń.

Niezmienną popularnością cieszy się również farba tablicowa lub magnetyczna. To duży potencjał do rozwijania dziecięcej kreatywności. Można połączyć farbę tablicową z magnetyczną i malować kredą, jak i mocować magnesami rysunki, fotografie czy grafiki. Zwykle trzy warstwy takiej farby dają zadowalające efekty. Możemy wyodrębnić na to jedną ścianę lub zarysować na niej fragment w kształcie domku czy figury geometrycznej. Takie dekoracje zawsze nadają pokojom spersonalizowanego wyrazu.

Dziecięca fantazja zwykle nie ma granic, dlatego pokój, w którym maluch spędza najwięcej czasu powinien być odzwierciedleniem jego pomysłów. Istotne jest również oświetlenie, które może stanowić ciekawy aspekt wizualny. Punktowe źródło światła pozwoli również zbudować nastrój na przykład wieczorem kiedy przychodzi czas na czytanie czy opowiadanie bajek. Niezależnie od tego, jaką stylistykę wybierzemy, możemy stworzyć naszemu dziecku doskonałe warunki dla jego aktywności. 

Najnowsze

Powiązane artykuły