Modne kolory w dekoracji na rok 2020

Kolor jest podstawowym środkiem wyrazu w trakcie aranżacji wnętrza. To właśnie od barw zależy charakter danego pomieszczenia. Warto poznać trendy na rok 2020, aby urządzić modne i przytulne wnętrze.

Kolor roku Pantone 2020, czyli Classic Blue

Amerykański instytut Pantone od wielu lat wybiera najpopularniejszy kolor roku, uwzględniając wszelkie analizy trendów oraz tendencje panujące w mediach społecznościowych, kulturze czy lifestyle’u. W tym roku najczęściej wybieranym kolorem jest Classic Blue (klasyczny niebieski). Odcień ten jest symbolem pewności siebie, spokoju, dążenia do stabilizacji, a także solidnych życiowych fundamentów w czasach, w których zapanowała wszechobecna technologia. Według przeprowadzonych przez ekspertów badań, kolor Classic Blue będzie w tym roku królował na Instagramie, w kolekcjach znanych projektantów z całego świata, a także w trendach mody ulicznej, i co najważniejsze we wnętrzach domów. Podczas projektowania wnętrza, kolor Classic Blue warto połączyć ze srebrem, bielą i szarością. W stonowanej aranżacji doskonale będą prezentowały się niewielkie elementy dekoracyjne. Klasyczny niebieski jest również dobrą propozycją na meble w salonie, które mogą stać się podstawą do stworzenia nowoczesnego pomieszczenia.

Coral Pink & Terracotta

Innym modnym kolorem w tym roku jest Terracotta, odcień określany także jako przełamana czerwień czy koralowy róż. Barwy te świetnie współgrają z jasnymi, naturalnymi kolorami. W aranżacji z użyciem takich tonów warto zastosować również błyszczące dodatki: obrazy w złotych ramkach czy lustra. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie złota w zaskakujących miejscach (elementy mebli, nóżki stołów) w ten sposób wnętrze, będzie odznaczało się modnymi kolorami w pełnym szyku stylu glamour.

Akcent z niebieskim kocem

Ciepłe pastele: od kremów do beżów

Od około dekady w trendach znajdowały się chłodne barwy, jednakże powoli odchodzi się od takich kolorów. Często wybierana jest alternatywa w postaci cieplejszych tonów, które pasują zwłaszcza do stylu klasycznego. W bieżącym roku biel ustąpi miejsca beżom i kremom. Do innych ciepłych i modnych pasteli należy słomkowy żółty, barwa jasnego drewna czy odcień morelowy. Modne aranżacje wnętrz w roku 2020 opierają się właśnie na tych barwach.

Powrót do natury, czyli barwy ziemi

Odmianą w gustach kolorystycznych, jest powrót do wykorzystywania barw ziemi. Moda ta idzie w parze z trendem biophilic, opierającym się w zupełności na ekologii i naturalnych materiałach. Stosując kolory ziemi, można znacząco ocieplić wnętrze. Do takich barw zlicza się przede wszystkim brązy w wielu odsłonach, żółtawą ochrę czy oliwkową zieleń. Ta naturalna paleta kolorystyczna idealnie pasuje do barwy wina (np. Marsala), która również zyskuje dużą popularność w roku 2020.

Intensywne, ciemne kolory: granat, zieleń, antracyt

W tym roku ciemne kolory odnoszą duży sukces, odchodzi się od świetlistych i chłodnych barw, natomiast skupia na intensywnych, głębokich i ciemnych. Do takich odcieni zaliczyć można kobalt, leśną zieleń, złamaną czerń czy antracytową szarość. Ciemne barwy tworzą we wnętrzu nieco tajemniczy i niepowtarzalny klimat. Pomimo tego, iż mogą wydawać się nieco mroczne, sprzyjają odpoczynku. Wnoszą do mieszkania odrobinę magi, ożywiają wnętrze i nadają mu niebywałego charakteru. Zazwyczaj po ciemne barwy sięga się, jedynie w celu dekoracji jednej ściany, aczkolwiek coraz częściej projektanci wnętrz używają ich w znacznych ilościach. W ten sposób zaczynają one dominować całe wnętrze. Ciemne barwy trzeba stosować we wnętrzu ostrożnie i umiejętnie, aby optycznie nie pomniejszyć pomieszczenia.

Najnowsze

Powiązane artykuły