Przydomowy ogród – od czego zacząć jego aranżację?

Przydomowy ogród jest ważnym elementem każdej posesji. Aby był on estetyczny i funkcjonalny, warto zadbać o jego staranny projekt oraz sukcesywne prowadzenie prac. Należy zwrócić uwagę między innymi na ukształtowanie i wielkość terenu, rodzaj gleby, okoliczny klimat czy intensywność nasłonecznienia. Od czego zatem zacząć planowanie ogrodu wokół domu?

Projekt zagospodarowania działki

Zanim rozpoczną się pierwsze prace przy aranżacji ogrodu, dobrze będzie wykonać plan jego zagospodarowania. Pomoże on uniknąć ewentualnych błędów w trakcie realizacji, ułatwiając i przyspieszając tempo prac oraz umożliwiając obliczenie kosztów inwestycji. Osoby posiadające rozległą wiedzę na temat roślin oraz sporą kreatywność mogą samodzielnie naszkicować i opracować koncepcję kompozycji. Mniej wprawni inwestorzy powinni skorzystać z oferty profesjonalnych architektów krajobrazu, którzy pomogą w stworzeniu wymarzonego ogrodu.

Prace ziemne i instalacyjne

Kolejnym etapem przy urządzaniu przydomowego ogrodu są prace ziemne. Po uprzątnięciu z terenu posesji pozostałości materiałów budowlanych i zbędnych przedmiotów, należy pozbyć się także uporczywych chwastów, wyrywając je wraz z korzeniami. Zdejmując wierzchnią warstwę ziemi warto odłożyć humus na pryzmę – będzie on przydatny w trakcie wykonywania nasadzeń. Zależnie od preferencji inwestora w tej fazie prac wykonuje się niwelację terenu lub usypanie pagórków, które urozmaicą jego rzeźbę. To także czas na wykopanie oczka wodnego oraz rozprowadzenie instalacji wodnej i elektrycznej, służącej do podlewania ogrodu i zasilania lamp, pomp, kosiarek czy automatyki bram.

Nawierzchnia w ogrodzie

W miejscu, gdzie docelowo będzie znajdował się podjazd czy ścieżka należy wykonać utwardzenie nawierzchni. Będzie ono składać się z warstwowej podbudowy – tłucznia, żwiru i piasku oraz nawierzchni – kostki brukowej, ozdobnego kruszywa czy płyt. Staranne wzmocnienie terenu z odpowiednim spadkiem zapobiegnie późniejszemu zapadaniu się ziemi w miejscu przebiegu instalacji, a także umożliwi sprawne odprowadzanie wody, niwelując problem jej zalegania.

Altanki i oczka wodne

Jeszcze w trakcie utwardzania nawierzchni lub bezpośrednio po zakończeniu tego etapu dobrze jest wykonać wszelkie ozdobne elementy architektury – pergole, altanki czy oczka wodne. Dopasowane stylem do budynku i otoczenia, będą wyjątkową ozdobą każdego przydomowego ogrodu. Zbiorniki wodne nie powinny znajdować się w sąsiedztwie drzew, które mogą zanieczyszczać je liśćmi i pyłkami. Jednocześnie zarówno oczka wodne i baseny, jak i altany powinny być łatwo dostępne i wygodne w bieżącej eksploatacji.

Wykonanie nasadzeń

Po zrealizowaniu wszystkich bardziej wymagających prac można przystąpić do wykonywania nasadzeń. Warto teraz rozplantować wcześniej zabezpieczony humus, który zapewni im wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Posadzone na tym etapie rośliny nie będą narażone na zniszczenie, nie przeszkadzając także w czasie wcześniejszych prac. Wszelkie gatunki powinny zostać dopasowane do właściwości gleby i nasłonecznienia. W większych ogrodach warto zasadzić rozłożyste drzewa, natomiast w mniejszych najlepiej sprawdzą się nieco bardziej zwarte krzewy. Dobrze uzupełnić je także bylinami i roślinami płożącymi, które stworzą efektowną, wielowarstwową kompozycję.

Zakładanie trawnika

Ostatnim etapem prac przy aranżacji przydomowego ogrodu będzie założenie trawnika – wysiewanego z ziaren lub układanego z rolki. Rodzaj traw powinien zostać dobrany do wilgotności podłoża i nasłonecznienia oraz preferencji inwestora. Starannie podlewany trawnik w niedługim czasie stanie się piękną i trwałą zieloną murawą, uprzyjemniającą pobyt i wypoczynek w ogrodzie.

Zakładanie przydomowego ogrodu to inwestycja, która powinna być skrupulatnie przemyślana i zaplanowana. Prawidłowe przeprowadzenie kolejnych etapów prac pozwoli stworzyć estetyczny, zadbany i funkcjonalny ogród, który będzie cieszył swoim wyglądem przez wiele lat.

Najnowsze

Powiązane artykuły