Susza w ogrodzie – jakie rośliny wybrać, aby były na nią odporne?

Susza w ogrodzie stanowi duże zagrożenie dla wielu roślin, które bez wystarczającej ilości wody, nie są w stanie przeprowadzić procesu fotosyntezy, co spowoduje ich obumarcie. Niski poziom nawodnienia dotyka roślin znajdujących się w mocno nasłonecznionych miejscach z lekką i bardzo przepuszczalną ziemią. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem okazuje się wybór tych, uodpornionych na tak trudne warunki.

Byliny odporne na suszę

Z brakiem wody poradzą sobie na przykład byliny niskie (żagwin ogrodowy, dąbrówka rozłogowa, macierzanka piaskowa, floks szydlasty, goździk siny), a także wyższe (acena drobnolistna, czyściec wełnisty). Susze znoszą również kwitnące byliny ogrodowe (liliowce, miłek wiosenny, zawciąg pospolity, sasanka ogrodowa, orlik pospolity, krwawnik pospolity, zawciąg nadmorski, aster alpejski, bylica boże drzewko, dzwonek karpacki, aster krzaczasty, przegorzan pospolity, mikołajek płaskolistny, dzwonek brzoskwiniolistny, bodziszki, wilczomlecz złocisty, przetacznik kłosowy, firletka kwiecista, szarotka alpejska, posłonek ogrodowy). Niezwykle atrakcyjną byliną niewymagającą częstego nawodniania i nadającą się na słoneczne stanowiska, jest również juka karolińska, osiągająca nawet do 2 metrów wysokości. Roślina ta tworzy dużą, kopulastą kępę ostro zakończonych liści, świetna propozycja zwłaszcza do ogrodów żwirowych.

Rojniki oraz rozchodniki

Do roślin dobrze znoszących suszę należy również zaliczyć grupę gatunków skalniakowych, czyli wszelkiej maści rojniki oraz rozchodniki. Różnią się one od siebie przede wszystkim kwiatami i wielkością. Niektóre z nich są niskie i silnie rozstają się na boki, prezentujące się efektywnie zwłaszcza w ogródkach skalnych, na skarpach oraz murkach (rozchodnik biały, rozchodnik ościsty, rozchodnik ostry, rozchodnik sześciorzędowy, rozchodnik kaukaski, rozchodnik kamczacki). Inne z nich to niewielkie, ale urzekające swoim wyglądem rośliny o wysokości do 20 cm (rozchodnik siebolda, eszeweria błękitna). Gatunkiem wysokim o pięknych kępach wzniesionych pędów, zakończonych baldachimami kwiatostanów jest rozchodnik okazały oraz rozchodnik wielki, osiągający wysokość do 60 cm.

fot: pexel

Krzewy

Wiele rodzajów krzewów także przystosowuje się do trudnych warunków. Na suszę polecany jest na przykład pigowiec, zachwycający bogactwem pomarańczowych, białych, czerwonych lub różowych kwiatów. Inną propozycją są lilaki czy świdośliwy, które oprócz zalet wizualnych, dostarczają również smacznych owoców. Na suszę odporne są również: parczelina trójlistna czy szczodrzeńce o wielu różnych kolorach. W ogrodzie okazale prezentować się będą różowe tamaryszki czy fioletowa lawenda. Dobrym rozwiązaniem jest także posadzenie oliwnika wąskolistnego czy gruszy wierzbolistnej.

Drzewa

Istnieje odmiany drzew niewymagające regularnego nawadniania i charakteryzujące się szybkim wzrostem. Okresowe susze wytrzyma na przykład brzoza i katalpa bignoniowata. Brzoza jest doskonałym wyborem zwłaszcza na leśne oraz podleśne działki. Najokazalsze odmiany brzozy papierowej to: Youngii, Dalecarlica i Tristin. Na wyjątkowo suchych glebach rosną malownicze robinie (żółtolistna Frisia, robinia lepka i robinia szczeciniasta). Osoby uwielbiające iglaki, mogą także zdecydować się na posadzenie jodły kalifornijskiej, sosny zwyczajnej, sosny czarnej, świerka kłującego i pewnych odmian modrzewi. Prawdziwą ozdobą każdego ogrodu stanie się również klon polny czy jesionolistny, zwłaszcza ich barwne odmiany o purpurowych czy złocistych liściach. Tego rodzaju drzewa będą stanowiły tło, dla zachwycających niższych krzewów i wielokolorowych bylin.

Najnowsze

Powiązane artykuły

Leave a reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj