Jak wybrać zasłony do domowego wnętrza?

W naszych mieszkaniach chcemy czuć się komfortowo, dlatego dbamy o to, by były zaaranżowane zgodnie z aktualnymi trendami. Zależy nam też na praktycznych rozwiązaniach. Duże znaczenie odgrywa oprawa okna. Chcemy, żeby była funkcjonalna i estetyczna, dlatego zastanawiamy się, jak wybrać zasłony, aby dobrze pasowały do pozostałych elementów wyposażenia.

Zasłony idealnie dopasowane

Zasłony dobrej jakości znajdziemy w wielu sklepach. Zależy nam na tym, aby się nie gniotły i po praniu nie wymagały czasochłonnego prasowania. To naturalne, że wybieramy taką barwę, która będzie dobrze korespondowała z ogólną stylistyką wnętrza. Kolor zasłon to kwestia zupełnie indywidualna. Niektórzy lubią to, co neutralne, bo przez długie lata nie wyjdzie to z mody, inni z kolei wolą wybierać to, co nietuzinkowe i oryginalne. Decydują się często na odważne kontrasty, które wprowadzają charakterystyczny rys do każdego mieszkania. To ważne, aby dobrać kolor zasłon do barwy ścian. Warto kierować się zasadą umiaru i dobrego smaku. Zbyt dużo wzorów może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Jeżeli ściany mają jednolitą strukturę, a meble są raczej proste, możemy wybrać orientalny wzór na zasłonach, który zawsze nadaje elegancji.

Niektóre materiały są lekkie i delikatne, ale równie dobrze nadają się do uszycia zasłon. Jeśli materiał jest nieprzezroczysty, doskonale ochroni nas przed promieniami słońca i wzrokiem przechodniów. Jeśli zależy nam na wnętrzach eleganckich i utrzymanych w stylu retro, sprawdzi się ciężki materiał o wysokiej gramaturze. Często jest on używany w stylu Art – deco, gdzie dominuje kunszt i inspiracja przeszłością. To bardzo wyraziste zaznaczenie oprawy okna. Wybór zasłon do pokoju bardzo przełoży się na jego ogólny odbiór. To istotny element aranżacyjny, który warto dopasować do poduszek dekoracyjnych na sofie i innych elementów tekstylnych. Kiedy zależy nam na  najlepszym dopasowaniu i harmonii, można dobrać taki sam materiał na tapicerowane krzesła i zasłony ( https://alena-firany.pl/zaslony.html ). 

Ponadczasowy design i praktyczny materiał

Wiele osób stawia jednak na nowoczesność i lekki skandynawski styl, w którym sprawdzą się zasłony z lekkiego materiału. Jasny kolor zasłon do pokoju to dobry pomysł zwłaszcza w pomieszczeniach, do których wpada niewiele światła lub zależy nam na utrzymaniu efektu transparentności. Biel i jasne beże zawsze są mile widziane, podobnie jak delikatna szarość. To kolory, które dobrze odnajdują się w wielu aranżacjach będąc neutralnym tłem dla gustownej aranżacji.

Niektóre osoby mają kilka kompletów zasłon i firan lub przynajmniej jeden na zmianę. Dzięki temu mogą co jakiś czas dokonać zmiany i odświeżyć wnętrze. Niektórzy mają zwyczaj, że zmieniają typ zasłon wraz z porą roku. Niektóre materiały są jednak na tyle uniwersalne, że dobrze wyglądają przez cały rok. Latem chronią nas przed natarczywym słońcem, a zimą i jesienią już po południu zasłaniamy nasze okna, aby korzystać z wewnętrznego oświetlenia. Na ogół w salonie i innych pokojach, dobrze czujemy się w ciepłych kolorach takich jak brązy, beże, złoto i miedź. To barwy, które należą do ciepłych, więc zapewniają w domowym wnętrzu przyjazny klimat. 

Udane zakupy z pewnością zrobimy w sklepie internetowym, gdzie wybór jest bardzo szeroki. Bez trudu więc dopasujemy to, co idealnie wpisuje się w nasze oczekiwania. Dobre i trwałe zasłony do salonu powinny przede wszystkim być optymalnie dopasowane. Warto zastanowić się, czy zależy nam na długości do podłogi czy na krótszych zasłonach na przykład do parapetu. Jest to istotne, ponieważ przekłada się nie tylko na ogólną estetykę i wrażenia wizualne. Chodzi o to, aby wybierać to, co praktyczne i co ułatwi nam codzienność.

Elegancko w salonie

Ważne jest, aby wybrać dobre zasłony do salonu, ponieważ to pomieszczenie najbardziej reprezentacyjne. Spędzamy tu dużo czasu i często zapraszamy gości. Często właśnie tutaj bawią się nasze dzieci, a my przygotowując posiłki, możemy mieć na nie oko. Zależy nam więc, aby stworzyć w pokoju dziennym przestrzeń dla wielu aktywności. Chcemy, aby każdy domownik czuł się dobrze. Duże znaczenie odgrywa metraż, ale trzeba jasno powiedzieć, że zarówno małe jak i bardzo duże pokoje mogą być bardzo funkcjonalne. Do niewielkich wnętrz warto wybierać jasne barwy, a jeśli to możliwe to zamontować lustra, które optycznie powiększają przestrzeń nadając głębi. Dobrze jest również wybierać dodatki w jasnym kolorze, ponieważ wtedy wnętrza również wyglądają na większe. 

Dobrze dobrane zasłony to takie, które nie są kłopotliwe w pielęgnacji. Dla utrzymania optymalnej higieny, warto je prać dosyć często, dlatego lepiej stawiać na materiały, które nie wymagają prasowania lub zrobimy to bardzo szybko. Im więcej okien w domu, tym większe wyzwanie przed nami stoi. Niektóre osoby wybierają do każdego pomieszczenia bardzo podobne zasłony, a wtedy dom jest spójną i harmonijną całością. Warto również przemyśleć czy lepiej sprawdzą się w naszym przypadku klasyczne karnisze, listwy przysufitowe czy jeszcze inne rozwiązanie. Niektóre zasłony mają wmontowane gotowe metalowe kółka. Dzięki temu wieszamy je bezpośrednio na karniszu. Niektórzy jednak wybierają tradycyjne żabki, które ułatwiają marszczenie tkaniny. Duże znaczenie odgrywają detale, dlatego warto poświęcić czas i uwagę temu, co z pozoru nieistotne. Z pewnością przełoży się to na ogólny efekt. Do zasłon możemy dokupić jeszcze ozdobne klamry, które pozwolą upiąć je po bokach. To również daje elegancki efekt zwłaszcza jeżeli zasłony pełnią głównie element dekoracyjny i częściej do zasłaniania używamy rolet. 

Najnowsze

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane artykuły